آشنایی با شبکه ی peer to peer

آشنایی با شبکه ی peer to peer

آشنایی با شبکه نظیر به نظیر

نظیر به نظیر نوعی از شبکه های کامپیوتری می باشد و به سیستم ها و کاربردهایی گفته می شود که برای انجام یک سری عملیات با استفاده از منابع موجود در یک محیط توزیع شده استفاده می کنند. در این نوع از شبکه، رایانه های ارائه دهنده و درخواست کننده هر دو در یک راستا کار می کنند، به این معنی که هر کامپیوتر می تواند از اطلاعات کامپیوتر دیگری استفاده کرده و یا به رایانه دیگری اطلاعات بفرستد و کامپیوترهای موجود در شبکه دارای وظایف و مسئولیت های معادل و مشابه هستند. این نوع از شبکه ساده ترین و سریعترین روش شبکه سازی می باشد.

معرفی شبکه های نظیر به نظیر

شبکه همتا به همتا نوعی از شبکه های توزیع شده اند. با افزایش قابلیت دسترسی به پهنای باند بالای اتصالات اینترنت و قیمت پایین کامپیوتر ها در به اشتراک گذاری و مبادله، بسیار معروف شده اند. در این شبکه ها هیچ گونه مشتریان یا سرویس دهندگان ثابتی وجود ندارد و همه عضو ها با بکدیگر برابر هستند.

معماری نظیر به نظیر با مدل سرویس دهنده مشتری که در آن ارتباطات از طریق سرور مرکزی صورت می گیرد متفاوت است.

طبیعت باز و ناشناس این شبکه ها دری را برای همتا های مخرب جهت سو استفاده از این شبکه ها باز می کند. برای مثال : همتاهای مخرب از این شبکه ها برای معرفی ویروس هایی مانند کرم vbs.gnutella که با ساخت یک کپی از خود در دایرکتوری برنامه Gnutella یک همتا گسترش می یابد استفاده می کنند. سپس فایل Gnutella.in را برای اشتراک گذاری فایل VBS اصلاح می کند.

)برخی از ویژگی های شبکه های P2P عدم تجانس، گمنامی، خود مختاری و …) منجر به مشکلات امنیتی زیادی از جمله سواری مجانی، جعل اسناد و تبانی شده است. بنابراین ایجاد مکانیزم های اعتماد برای شبکه های p2p جهت نظارت به رفتار ها و اطلاعات مربوط به معامله عضو ها ضروری است.

کاربردهای شبکه های Peer to Peer

کاربردهای رایج p2p به 3 دسته تقسیم می شود :

  1. به اشتراک گذاری فایل : مانند napster, gnutella, freeNet, kazaA و بقیه که برای کاربران اینترنت امکان به اشتراک گذاری عکس ها، ویدئو ها، فایل ها و سایر اطلاعات دیجیتالی را ممکن می سازد.
  2. پردازش توزیع شده : در یک سیستم p2p پردازش توزیع شده توان محاسباتی عضو های خود را به اشتراک می گذارد. برخی سایت های حراج آنلاین ارتباطات همتا به همتا را برای ساخت بر روی معماری محاسباتی سرویس دهنده – مشتری بر می گزینند.
  3. پیغام رسانی فوری : مانند MSN Messenger, Yahoo و پیغام رسانی AOL که به همتا ها اجازه ارسال پیغام فوری را بدون سرویس دهنده مرکزی ثابت می دهد.

مزایای شبکه p2p

ویژگی اصلی شبکه همتا به همتا این است که همه مشتری ها فقط داده های خود را تهیه نمی کنند بلکه فضای ذخیره سازی و قدرت محاسباتی خود را هم می توانند افزایش دهند. بنابراین وقتی یک عضو به سیستم p2p ملحق می شود توانایی کل سیستم افزایش می یابد و از آنجا که هیچ سرور ثابتی در سیستم وجود ندارد اضافه کردن مشتریان می تواند سرعت انتقال داده ها را برای تمام کاربران بهبود بخشد.

پیاده سازی شبکه همتا به همتا

در یک گروه کاری LAN محلی از سیستم عامل Windows، Mac، Unix برای ایجاد شبکه نظیر به نظیر استفاده می شود. در این شبکه رایانه ها از طریق کابل به یک هاب متصل شده اند و رایانه می توانند از طریق این شبکه به داده های یکدیگر دستیابی پیدا کرده و از منابع رایانه C رایانه های دیگر می توانند استفاده کنند. در این شبکه، هر رایانه با رایانه دیگر به طور مستقیم ارتباط برقرار می کند و خدمات مورد نظر خود را تقاضا می کند.           

  1. دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد

ارسال دیدگاه

  1. برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید