NAT چیست

NAT چیست

 (NAT = Network Address Translation)

روشی است برای ارسال و دریافت ترافیک شبکه که با بازنویسی IP مبدا یا IP مقصد انجام می شود و گاه نیز با  port numberها یا شماره درگاه‌های TCP/UDP که بسته‌های IP از آن می‌گذرند.

به طور مثال در یک شبکه LAN که چند رایانه با هم ارتباط دارند و هر یک نشانی IP محلی دارند و می‌خواهند از طریق یک رایانه یا روتر که به شبکه اینترنت (WAN) دسترسی دارد، از اینترنت بهرمند شوند، از این روش استفاده می شود.

 

در حقیقت زمانی که چند رایانه قصد اتصال به اینترنت را داشته باشند و تنها یک درگاه جهت ارتباط موجود باشد نیاز است تا رایانه ای به عنوان سرور مرکزی پیکر بندی گردد، این رایانه ارتباط بین کاربران و دنیای اینترنت را عملی می نماید.

تکنولوژی NAT ابتدا توسط شرکت CISCO جهت استفاده در Routerهای همین شرکت معرفی گردید، در حال حاضر تمامی سیستم عامل ها و پلتفرم های نرم افزاری امکان پشتیبانی از آن را دارا می باشند. در این راهکار دستگاهی مانند روتر به عنوان نماینده ارتباط بین شبکه داخلی با یک IP Private و شبکه بزرگ با IP Public را برقرار می نماید. کمبود IP نیاز به تکنولوژی NAT را افزایش داده است، این کمبود در IPv6 برطرف شده است و هر سیستمی در دنیا میتواند IP خاص خود را داشته باشد.

 

NAT روشی است برای دستکاری IP آدرس‌ها در درون پروتکل تا بتوان آدرس‌ها را از یک شبکه به شبکه دیگر جفت بندی کرد. به این جفت بندی mapping می‌گویند. با این راه، بسته داده‌ها که به IP خواسته شده فرستاده می‌شود نخست دستکاری شده گویی که از آدرس دیگری فرستاده خواهد شد، سپس هنگامی که داده بازگشت داده می‌شود با این روش، بسته بازگشتی، دستکاری شده و به IP فرستنده راستین داده می‌شود. فرستنده‌های گوناگونی که هر یک کارت تارتانی (Network card) دارند، بسته داده خود را به یک کارت می‌فرستند که بر این روش استوار است؛ و این کارت همان است که داده‌ها را با نوشتن IP خود به همه جا می‌فرستد و بازمی‌گیرد.

 

  1. دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد

ارسال دیدگاه

  1. برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید