MongoDb چیست؟

MongoDb چیست؟

MongoDB یکی از محبوب‌ترین پایگاه‌های داده بر پایه‌ی NoSQL است که در سال‌های اخیر توانسته خود را با کارایی بالا معرفی کند.


MongoDB یا Mongo DataBase انواع پایگاه داده است که مبتنی بر NoSQL بوده و تقریبا در سال ۲۰۰۹، به صورت متن باز و رایگان منتشر شده است.
MongoDB
بر اساس زیان برنامه‌نویسی C، C++ و جاوا اسکرپیت نوشته شده است و نسبت به سیستم عامل، مستقل است به این معنا که روی اکثر سیستم عامل‌ها نصب شده و به راحتی می‌توان آن را راه‌اندازی کرد.

ویژگی های  MongoDB چیست؟

۱-. MongoDB با ساختاری سندگرا

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم یک توضیح مختصر درباره کارکرد NoSQL بدهیم تا با کارایی MongoDB بیشتر آشنا شویم.
همه ما تقریبا با SQL و جداول آن که داده‌ها در آن ذخیره و بازیابی می‌شدند، کار کرده‌ایم ولی تصور کنید که داده‌ها بسیار زیاد باشند و طبیعتا خروجی ما نیز در یک مقیاس بزرگ باشد و در آنجاست که جداول و کارکردن با SQL، تا حدی کار ما را با مشکل مواجه کند.
اما نکته‌ای که در NoSQL وجود دارد این است که خبری از جداول نیست
درواقع باید بگوییم NoSQL، خود به ۴ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که یکی از آن‌ها، به صورت سند‌ محور (Document-oriented) است که MongoDB یکی از پایگاه داده سند محور است
در اینجا، برای ذخیره و کار با داده‌ها، به جای استفاده از جداول، از یک سری اسناد استفاده می‌شود که فرمتی شبیه به JSON دارد
در واقع اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم، به این صورت است که در SQL، برای اینکه بخواهیم از جداول استفاده کنیم، باید به هر حال ساختارهای جداول را مشخص کنیم و درنهایت، درون این جداول تعیین کنیم که ستون‌ها به چه شکلی قرار بگیرند.
حال بیاییم به سراغ ساختار سندگرا، در اینجا دیگر نیازی نیست، جداولی ایجاد کنیم و بخواهیم بعد از آن تازه ستون یا فیلدهای آن را مشخص کنیم، ما در اینجا صرفا یک مجموعه یا Collection ایجاد می‌کنیم و سپس داده‌های خود را درون سندهایی درج می‌کنیم بدون اینکه بخواهیم زحمت درست کردن جداول و ستون‌ها را دیگر داشته باشیم.

۲سیستم auto sharding

MongoDB از یک سیستم شاردینگ استفاده می‌کند که در آن اطلاعات موجود بر روی چندین سرور قرار می‌گیرد. با این کار شما می‌توانید اطلاعات و داده‌های خودتان را بین چند سرور تقسیم کنید و در نتیجه دسترسی به این داده‌ها را بهتر داشته باشید ضمن اینکه اگر یک سرور هم دچار مشکل شود، می‌توانیم از دیگر سرورها استفاده کرده و با مشکل مواجه نشوید

۳- استفاده از Replication

یکی از ویژگی‌های MongoDB این است که از سیستم master-slave replication استفاده می‌شود که اصطلاحا به این حالت، تابع و متبوع نیز می‌گوییم. در این وضعیت، master یا تابع به این صورت است که قابلیت خواندن و نوشتن دارد اما slave یا متبوع، به این شکل است که قابلیت خواندن دارد.
نکته این است که هرگاه نسخه تابع دچار یک مشکلی شد، می‌توان نسخه متبوع را به جای master نیز استفاده کرد
اگر بخواهیم به صورت ساده مطرح کنیم به این شکل است که ما دو نسخه اصلی (قابلیت خواندن و نوشتن) و فرعی (قابلیت خواندن) را داریم که درواقع نسخه‌های فرعی به نوعی رونوشتی از نسخه‌های اصلی هستند لذا اگر روزی نسخه‌های اصلی دچار مشکل شدند باید از نسخه‌های فرعی استفاده کنیم لذا هیچوقت جایگاه نسخه اصلی خالی نخواهد شد.

۴ MongoDB- در نقش یک فایل سیستم (File System)

زمانی که بخواهیم یک سازماندهی بهتری در ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها داشته باشیم، می‌توانیم از یک سیستم فایل استفاده کنید حال آنکه MongoDB از این قابلیت برخوردار است که بتواند از یک سیستم قایل استفاده کند تا بتواند راحت‌تر به داده‌ها و فایل‌ها دسترسی داشت.

۵- جستجوی قوی

MognoDB، قابلیت‌های جستجو دارد که کار را برای دستیابی به موضوع موردنظر راحت‌تر می‌کند که از جمله آن‌ها این است که شما می‌توانید از Regular Expressions یا عبارات باقاعده استفاده کنید.
Regular Expressions
توسط اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌شود و کارایی آن به این صورت است که شما با یک سری قوانینی که مربوط به Regular Expressions است می‌توانید به جستجو و تحلیل عبارات و رشته‌ها بپردازید.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره یک پایگاه داده که برطبق NoSQL است صحبت کردیم. استفاده از رویکرد سندگرایانه در ارتباط با داده‌ها، سرعت، کارایی و تمام ویژگی‌هایی که در موارد بالا ذکر کردیم، می‌تواند به شما کمک کند که این پایگاه داده را برای پروژه خود انتخاب نمایید.
پیشنهاد ما به شما این است که اگر پروژه شما دارای حجم سنگینی از داده است، می‌توانید از این پایگاه داده استفاده کنید

mongodb روی سیستم عامل های مختلف ویندوز.مکینتاش.لینوکس.سولاری اجرا می شود و اغلب زبان های برنامه نویسی را پشتیبانی می کند.

  1. دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد

ارسال دیدگاه

  1. برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید